» پیشگیری از کلاهبرداری در معاملات مسکن و اموال غیرمنقول

اگر دادسرا و محاکم قضائی را بررسی کنیم می بینیم روزانه در خصوص کلاهبرداری و سوء استفاده در رابطه با  اموال غیر منقول ملک ، آپارتمان و زمین شکایتهای زیادی به ثبت می رسد و مورد رسیدگی قرار می گیرد . مردم باید برای پیشگیری از کلاهبرداری در رابطه با اموال غیر منقول آگاهی خود را افزایش دهند . در ادامه روش های پیشگیری از کلاهبرداری در معاملات مسکن و اموال غیرمنقول را ذکر کرده ایم .

پیشگیری از کلاهبرداری در معاملات مسکن و اموال غیر منقول

  • نقل و انتقال سند در کوتاه ترین زمان

هنگام معامله اموال غیر منقول ملک مورد معامله باید به صورت رسمی و با سند قطعی انجام شود ، نقل و انتقال سند در کوتاه ترین زمان جلوگیری از کلاهبرداری در رابطه با فروش ملک به چند نفر را کاهش میدهد . مراجعه کردن به دفاتر اسناد رسمی و گرفتن وکالت و یا گواهی امضا کافی نیست باید سند قطعی زده شود .

  • واقعی بودن قیمت ها

در هنگام خرید ملکی اگر قیمتی که فروشنده پیشنهاد کرد از دیگر املاک مشابه آن خیلی کمتر و غیر واقعی بود احتمال کلاهبرداری و سوء استفاده وجود دارد . حتما هنگام خرید ملک اسناد آنرا بررسی کرده و از واقعی بودن آن مطمئن شوید . اگر اگاهی و اطلاعات کافی ندارید از کارشناسانی که درآن زمینه فعالیت دارند کمک بگیرید .

مراجعه به مشاور املاک معتبر

برای خرید ملک باید به مشاور املاکهایی که کد رهگیری از اتحادیه صنف مشاوران املاک دارند مراجعه کنید تا در مدت زمانی که برای تنظیم سند است در آن زمان در معامله تعارض کاهش پیدا کند . با وارد کردن کد ملی خود و کد رهگیری قرارداد خرید ملک در سایت معاملات املاک و مستغلات از صحت کد رهگیری قرارداد خود اطمینان پیدا کنید . املاکی که سند تفکیکی و مجزا ندارند و هیچ گونه اطلاعاتی از سوابق سندی آن ندارید از خرید آن املاک بپرهیزید .

  • معامله با مالک اصلی ملک 

فروشنده ملک باید حتما صاحب اصلی آن باشد و سند بنام فروشنده ثبت شده باشد . می توان با بررسی مدارک شناسنایی و سند منگوله دار از مالک بودن فروشنده اطمینان پیدا کرد . چون اطمینان بی مورد باعث کلاهبرداری می شود . هنگام خرید شما فقط نباید به مشاور املاک اکتفا کنید باید تمامی موارد را مورد بررسی قرار دهید و در صورت اطمینان از صحت مدارک معامله خرید ملک را انجام دهید .

  • در مورد املاک مشاع رضایت و امضا همه مالکان

در هنگام خرید آپارتمان اگر سازندگان آپارتمان یا صاحب زمین دو یا چند نفر با اختیارات مشترک بود ، باید در مبایعه نامه اولیه خود تمامی مندرجات ثبت شده را در آن تنظیم و به امضا و تایید آنها برسانید . چون اگر در آینده قبل از تنظیم سند رسمی بین شرکا مشکلی بوجود آمد شما مصون می مانید .

آپارتمانی که سندش به صورت تقسیم نامه ای است ، باید قبل از خرید واحدی که فروشنده می خواهد بفروشد ، بنام فروشنده در تقسیم نامه رسمی آمده باشد بررسی کنید و بعد از اطمینان اقدام به خرید آن آپارتمان کنید .

برای خرید اموال مشاع که وراثتی هستند باید فروشنده از تمام ورثه ها برای فروش وکالتنامه داشته باشد و برگه حصر وراثت و مالیات بر ارث امول مربوطه اصلی باشد و مشخصات تمامی ورثه ها در آن گواهی حصر وراثت و مشخصات ثبتی ملک در گواهی مالیات بر ارث درج شده باشد .